سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان | پنجشنبه : شش تیر ماه 1398 / ساعت 00:25:51

توصیه های ایمنی در سفر  برای سفر به طبیعت و جنگل ، هنگام استراحت در حفظ درختان، گیاهان و زیبائی‎های طبیعت کوشا بوده و از ایجاد آتش در این مکان‎ها جدا خودداری نمائید.

ü     در صورت الزام به استفاده از چراغ‎های نفتی، ظروف نفت را به‌صورت در بسته با گنجایش کم استفاده نمائید.

ü     به خاطر داشته باشید ته سیگار روشن، چوب نیم‎سوخته و زغال روشن داخل اجاق‎ها را کاملأ خاموش نموده و با اطمینان کامل آن را زیر خاک مدفون نمائید.

ü     در هنگام رانندگی در جاده، ته سیگار روشن را بر روی شاخ و برگ درختان نیندازید؛ چون باعث آتش‎سوزی درختان خواهید شد.

ü     از روشن کردن آتش در زیر دکل‎های فشار قوی برق خودداری کنید که عدم رعایت این مورد می‎تواند فاجعه بزرگی به دنبال داشته باشد.

ü     به تابلوهای هشداردهنده‌ی آموزشی در مناطق پارک‌های تفریحی و پارک‌های جنگلی توجه داشته باشید.

ü     در صورت برپاکردن خیمه و چادر مراقب باشید که محل استقرار اجاق‎ها و چراغ‎های خوراک‎پزی دورتر از خیمه و با در نظر گرفتن مسیر باد برپا شود.

ü     روشنائی‎های گازی و شعله‎ای و مشابه را در نقطه‎ای مصون از برخورد افراد، به خصوص بچه‎ها مستقر نمایید.

ü     توصیه می‌شود هنگام ترک محل، ضایعات و زباله‎ها را داخل کیسه مخصوص ریخته و در محل‎های مشخص شده توسط عوامل خدمات شهری بریزید.

ü     محل اطراف خود را حداقل تا فاصله‌ی 10 متری از شاخ و برگ درختان خشک و خاشاک پاکسازی کنید چون در اثر گرما و کوچک‌ترین حرارت و جرقه، سریعا آتش سوزی به وجود می‎آید.

ü     در زمان صاعقه خود را به محل امن برسانید و اگر داخل خودرو هستید، توقف نمائید و از آن خارج نشوید. ضمناً از لوله‎های آب، دکل‎های برق، اسکلت‎های فلزی، دودکش‎ها، پست‎های فشار قوی برق، ساختمان‎های نیمه‎کاره و تک درخت فاصله بگیرید.

ü     از شکستن شاخ و برگ درختان در طبیعت خودداری کنید.

ü     چنانچه قصد رفتن به کنار رودخانه‎ها و نهرهای پرآب را دارید، حتماً به اندازه کافی از جریان شدید رودخانه‎ها فاصله گرفته و مراقب فرزندان خود باشید.

ü     شماره تلفن‎های حوزه انتظامی، سازمان آتش نشانی و امداد و نجات و آگاهی و سایر شماره تلفن‎های مربوط به سازمان‎های امدادی و خدماتی هم‌چون آب و فاضلاب، برق و گاز را در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید سریعا با این مراکز تماس بگیرید.

ü     به‌هم‌راه داشتن یک دستگاه خاموش کننده‌ی پودر و گاز آتش نشانی و کیف محتوای لوازم کمک‌های اولیه جهت استفاده در مواقع ضروری الزامی است.