سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان | یکشنبه : بیست و شش خرداد ماه 1398 / ساعت 11:28:14

چهار شنبه سوري يا چهار شنبه سوزي ؟


کليه موادي که در نارنجک،ترقه،منور و ساير مواد آتش زا و محترقه استفاده مي شوند، از مواد منفجره و آتش گير هستند که ماده اي خطرناک است و صدمات جبران ناپذيري را به دنبال خواهد داشت.

اين مواد خودبه خود خاصيت آتش گيري و انفجاري دارند. لذا از نگهداري آنها حتي به مقدار بسيار کم در منازل، زيرزمين، محل کار و... جداً خودداري نمائيد.
از حمل مواد محترقه ، آتش گير و انفجاري حتي به مقدار بسيار کم، در جيب لباس و کيف جداًً خودداري نمائيد.
هر ساله شاهد حوادث دلخراشی از جمله سوختگي هاي شديد، از دست دادن بينايي يا شنوايي و یا انگشتان دست در ايام چهار شنبه سوري  هستيم، اين مواد را شوخي نگيريد زيرا با سلامتي خود بازي کرده ايد.
کودکان و نوجوانان از اقشار آسيب پذير محسوب ميگردند ، استفاده اين مواد توسط آنان خطرات جدي به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.
جهت پيشگيري از بروز حوادث احتمالي ، فرزندانتان را در تهيه و استفاده از وسايل آتش‌بازي بي‌خطر و مفرح همراهي كنيد.
از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال آن در محوطه مجتمع های مسکوني ، معابر ، کوچه و خيابان خودداري نماييد ، چرا كه ضمن آلودگي شديد هوا ساير خطرات را هم در بر خواهد داشت . 
از برپايي آتش در معابر باريك و در نزديكي پست‌هاي برق يا ايستگاههاي تقليل فشار گاز و پاركينگ‌هاي عمومي خودداري نمائيد.
با رعايت حقوق شهروندي از پرتاب نارنجك و مواد محترقه بر روي درختان ، بام و بالکن منازل كه موجب آسيب رساندن و زشتی            سيما و منظر شهرمان مي‌گردد ، خودداري نماييد.
از والدین گرامي و واحدهای محترم آموزشی می خواهيم، در این چند روز باقی مانده با هشدار به نوجوانان و جوانان ، آنها را از خطرها و عوارض وحشتناك بازی با آتش و ترقه و مواد منفجره آگاه سازند.
به والدین و شهروندان توصیه می گردد كبریت و مواد آتش زا مانند نفت و امثال آن را از دسترس كودكان دور نمايند.
كودكان در صورت دسترسی نداشتن به كبریت و مواد آتش زا در منزل برای تهیه مواد محترقه به فروشگاه های رنگ و مواد شیمیایی و داروخانه ها مراجعه می كنند لذا به فروشندگان مواد توصیه می شود از فروش مواد آتش زا به كودكان و نوجوانان خودداری نمايند .
از برافروختن آتش در كنار درختان و يا داخل بوستان ها خودداري نموده و از اين طريق فضاي سبز و محيط زيست را در معرض نابودي قرار ندهيد .
از ريختن مواد سريع الاشتعال مانند نفت، بنزين و غيره بر روي مواد آتش گير جداً پرهيز نمائید .
از انداختن مواد تحت فشار( مانند کپسولها ، اسپري حشره کش و ....) و وسايل شيشه اي (مانند شيشه آب، آمپول،... ) و قوطي هاي فلزي (مانند قوطي هاي اسپري و کنسرو )  به درون آتش جدا بپرهيزيد؛ زيرا به علت دارا بودن خاصيت انفجاري، ذرات آن پرتاب  و وارد چشم مي شود.
حتي‌الامكان براي روشن كردن آتش از محل‌هاي تعيين شده توسط شهرداري منطقه استفاده نمائيد.
حتي‌المقدور با ريختن مقداري خاك در زير محل برپايي آتش ، از آسيب رساندنبه سطح آسفالت معابر خودداري نماييد.
وجود يک کپسول خاموش کننده پودر و گاز و جعبه كمكهاي اوليه در نزديک محوطه آتش ضروري است .
در صورت امکان يک شيلنگ آب در نزديکي محوطه آتش آماده گردد تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده نمود. حتماً قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شويد.
مراقب رفتارهاي خطرناك و ناهنجار افراد باشيد و در صورت لزوم مراتب را به واحدهاي گشتي نيروي انتظامي و يا پليس 110 اطلاع دهيد.
در صورت بروز هر گونه حريق يا حادثه، ضمن حفظ خونسردي در اسرع وقت با شماره تلفن 125 ستاد فرماندهي آتش نشاني كرج تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيد.