سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان | یکشنبه : سی و یک شهریور ماه 1398 / ساعت 00:50:12

9 نکته ایمنی در خصوص خانه تکانی پایان سال


  1. در زمان نظافت خانه و خانه تکانی و استفاده از نردبان و یا چهارپایه از پایداری سطح اتکای آن با زمین کاملا مطمئن باشید و از چهارپایه های استاندارد و نردبان دوطرفه استفاده کنید.

 

2- در خانه تکانی  از شست وشوی پرده، کف آشپزخانه، حمام و غیره که آلوده به مواد روغنی باشند توسط مواد سریع الاشتعال (مثل بنزین) جدا خودداری کنید.

 

3- در خانه تکانی از قرار دادن مواد شوینده مانند سفیدکننده و جوهر نمک و مانند اینها روی زمین و در دسترس کودکان جدا خودداری کرده، در حد استاندارد از آنها استفاده کنید.

 

4- در زمان پاک نمودن شیشه و پنجره های منزل در خانه تکانی احتیاط لازم را نموده و از رفتن بر روی نرده ها و یا قرنیزها جدا خودداری نمایید.

 

5- شست وشوی لوازم برقی مانند لوستر، چراغ روشنایی و غیره قبل از قطع کامل برق در خانه تکانی بسیار خطرناک بوده و احتمال برق گرفتگی افراد را افزایش می دهد لذا اول جریان برق وسیله برقی را قطع و سپس این لوازم را پاک نمایید.

 

6- در زمان جابجایی لوازم خانگی بالاخص اجاق گاز،در خانه تکانی احتیاط بیشتری کنید و کلیه اتصالات مربوط به گاز اعم از شهری و کپسول را توسط آب و صابون چک کنید تا از عدم نشتی آنها مطمئن شوید. ضمنا شیلنگ های فرسوده انتقال گاز را حتما تعویض کنید.

 

7- از ریختن مواد قابل اشتعال در چاههای فاضلاب، دستشوئی، توالت و غیره در خانه تکانی جدا خوداری نموده، چرا که در اثر ریزش این گونه مواد در محیط خانه احتمال انفجار و آتش سوزی بسیار است.

 

8- در خانه تکانی کپسول دستی آتش نشانی موجود در محیط خانه را بموقع شارژ کنید زیرا این کار می توانید کمک بسزائی در زمان آتش سوزی احتمالی به شمار رود.

 

9- از جابجایی لوازم و اثاثیه سنگین منزل به صورت فردی در خانه تکانی اجتناب نموده و در این مورد از کارگران حرفه ای و یا کار گروهی بهره بگیرید تا در ایام خوش نوروز دچار دیسک کمر یا عوارض ناشی از آن نشوید.